Biografia

Bożena Harasimowicz studia wokalne ukończyła z wyróżnieniem w gdańskiej Akademii Muzycznej (1989) w klasie śpiewu prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej.

Po ukończeniu studiów doskonaliła swój warsztat wokalny u takich artystów i pedagogów, jak: Adele Stolte, Hanne Lore Kuhse, Lore Fischer, Christian Elsner, Luisa Bosabalian, Judith Beckman, Maria Venuti i Paul Esswood.

W lipcu 2012 roku otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych.

Nagrodzona Medalem Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2005), Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP (2011), Brązowym Medalem Gloria Artis (2015), Medalem Złotym za długoletnią służbę - Prezydent RP (2023)

Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in.: Antonina Dworzaka w Karlovych Varach, Ady Sari w Nowym Sączu, Międzynarodowego Konkursu im. J.S. Bacha w Lipsku, ARD w Monachium, Ferruccio Tagliavini w Austrii, Mirjam Hellin w Helsinkach.

Występowała w kraju i za granicą z wieloma znanymi i cenionymi dyrygentami, jak: Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Semkow, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Helmuth Rilling, Rolf Beck, Gilbert Levin, Uroz Lajovic, śpiewając na takich scenach, jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR w Katowicach, Filharmonia w Berlinie, Monachium, orkiestra NDR w Hamburgu, Orkiestra Radiowa w Bratysławie, Filharmonia w Belgradzie, Hunter College w Nowym Jorku, Estonia Concert Hall w Tallinie, Musikverein we Wiedniu, Teatro Real w Madrycie, Chicago Symphony Orchestra. Uczestniczyła w wielu znaczących festiwalach: „Wratislavia Cantans”, „Warszawska Jesień”, „Festiwal Wielkanocny” w Krakowie, Festiwal L. Van Beethovena w Warszawie, Festiwal Pablo Casalsa w Puerto Rico, Modern Wien we Wiedniu, Bejing Music Fetival w Pekinie, Schleswig-Holstein i Rheingau Musikfest.

Na jej repertuar składają się przede wszystkim dzieła oratoryjno – kantatowe, symfoniczne, kilka partii operowych, a także pieśni z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry. Z powodzeniem wykonuje zarówno muzykę baroku, jak również muzykę współczesnych kompozytorów. Ma w swoim repertuarze również takie dzieła, jak: Dworzak – Requiem, Stabat Mater czy też Verdi – Requiem.

W latach 1997 - 2005 była solistką i wykonawczynią niemalże wszystkich dzieł wybitnego polskiego kompozytora i dyrygenta – Krzysztofa Pendereckiego. Do najważniejszych koncertów zaliczyć należy europejską premierę Siedem Bram Jerozolimy w Filharmonii Narodowej pod dyr. K. Korda oraz występ na MIDEM CLASSIK w Canne (Francja) podczas wręczenia nagrody Kompozytora Roku 2000 Krzysztofowi Pendereckiemu. Przez lata wykonywała jego utwory w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Dokonała również nagrań wielu płyt CD i DVD z utworami kompozytora, w tym Siedem Bram Jerozolimy – płyta nagrodzona Fryderykiem 2000 w kategorii Muzyka Współczesna, Credo, Te Deum.

W latach 2000 - 2008 współpracowała z Teatrem Wielkim w Warszawie, jako solistka. Debiutowała Głosem z nieba w operze G. Verdiego – Don Carlos. Następne w operze W.A. Mozarta- Don Giovanni (Donna Elwira) w reżyserii Mariusza Trelińskiego (2002 -2008) i G. Pucciniego - La rondine (Magda) w reżyserii Marty Domingo (2003), W.A. Mozart - Czarodziejski flet w reż. Achima Freyera (2006). W roku 2008 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku kreowała partię Donny Elwiry w spektaklu Don Giovanni W.A. Mozarta, a w roku 2012 Łarinę w spektaklu P. Czajkowskiego - Eugeniusz Oniegin, oba w reż. Marka Weissa.

W latach 2009 – 2019 prowadziła własną agencję artystyczną promującą młodych śpiewaków, była pomysłodawczynią i organizatorką Letniej Akademii Śpiewu w Sopocie, Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Impressio Art (2009 - 2017), a w latach 2014 - 2017, także festiwalu Sopockie Dni Sztuki Wokalnej.

Do jej absolwentów m.in. należą: prof. Magdalena Witczak, prof. Liliana Górska, Anna Rosa. Magdalena Gruszczyńska, Klaudia Trzasko, Katarzyna Syguła, Katarzyna Marczewska, Agata Chomicz, Beata Kaludov.

Prof. Bożena Harasimowicz od 1989 roku do dziś pracuje w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale wokalno - aktorskim, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego.